- Краматорськ
- Блог
- Білий наліт на язиці — причини та лікування
Білий наліт на язиці — причини та лікування
Язик – індикатор здоров'я людини. Ось чому лікар на прийомі часто вимагає показати. За виглядом язика лікар може визначити стан травної системи, а також запідозрити деякі інші захворювання. У нормі він повинен мати світло-рожевий колір. Якщо присутній білий наліт на язиці, це має стати приводом звернення до лікаря. Фахівець оцінить, чи є такий симптом нормою, чи патологічним станом.
Язик – індикатор здоров'я людини. Ось чому лікар на прийомі часто вимагає показати. За виглядом язика лікар може визначити стан травної системи, а також запідозрити деякі інші захворювання. У нормі він повинен мати світло-рожевий колір. Якщо присутній білий наліт на язиці, це має стати приводом звернення до лікаря. Фахівець оцінить, чи є такий симптом нормою, чи патологічним станом.
Наліт на язиці: що це
Наліт на язику — це результат життєдіяльності бактерій у ротовій порожнині, відмерлі епітеліальні клітини та залишки їжі. При правильній роботі слинних залоз кількість патогенних мікроорганізмів не виходить за межі норми. Це дозволяє підтримувати сприятливе середовище у ротовій порожнині. У нормі наліт може бути, але при цьому крізь нього має просвічуватися рівна, рожева поверхня. Така плівка тонка. З'являтися вона може у дітей та дорослих.
Найчастішою причиною виникнення білого нальоту на язику є незадовільна гігієна ротової порожнини. Тому до списку доглядових процедур, варто включити і його чищення. Якщо в цьому випадку плівка легко видаляється, жодних відхилень немає. При патологічному стані наліт товстий, він практично не піддається очищенню. Крім того, швидко наростає. Такий стан може супроводжуватися появою неприємного запаху з рота, хворобливістю та печінням, гіперемією слизової оболонки.
Сам наліт має різний характер — сирний, щільний, сухий або в'язкий. Він може покривати всю поверхню язика або локалізуватися на різних ділянках: біля кореня, на задній поверхні, посередині, на кінчику. При сильному нальоті може знижуватись чутливість смакових рецепторів. Чим він інтенсивніший, тим серйознішою може бути патологія. Відтінок теж буває різним.
Причини появи білого нальоту на язику
Фізіологічний наліт можна побачити вранці. Це пояснюється тим, що під час сну функціональність слинних залоз знижується. Така плівка легко видаляється і не утворюється протягом дня.
Погана гігієна пояснює, чому з'являється наліт на язику. Але це не єдина причина виникнення неприємного симптому. Парадоксально, але білувата плівка може з'являтися внаслідок надмірного догляду за ротовою порожниною. Цьому сприяє активне застосування ополіскувачів, що містять перекис водню. Серед найпоширеніших факторів, що провокують патологічний стан, варто також виділити:
- гормональні зміни — обкладений язик може спостерігатися у підлітків і у жінок у період вагітності та клімаксу;
- шкідливі звички — куріння, зловживання алкоголем;
- ксеростомія — сухість у роті;
- тривале приймання деяких ліків, зокрема антибіотиків;
- особливості харчування — велика кількість солодкого та продуктів, що містять кислоти, в раціоні, а також відсутність їжі, що містить грубі волокна;
- хронічні хвороби – при цукровому діабеті, наприклад, підвищується сухість у роті, через що активно розвиваються бактерії;
- захворювання органів ШКТ – гастрит, холецистит, виразкова хвороба, дисбактеріоз кишківника, цироз печінки;
- ГРВІ;
- термічні, фізичні та хімічні травми;
- ротове дихання;
- рак порожнини рота чи язика;
- захворювання органів дихання — у цьому випадку наліт спостерігається за контуром;
- кандидоз ротової порожнини;
- ВІЛ-інфекція та ін.
Наліт може мати форму плями. Це означає, що в організмі багато токсинів. Існує і таке поняття, як «географічний язик», що викликано злущуванням ороговілих епітеліальних клітин на його поверхні. При цьому спостерігаються плями нальоту на тлі яскраво-рожевої слизової поверхні. Вони можуть зливатись або залишатися не зміненими. На язику утворюється своєрідне зображення карти. Такі прояви можуть виникати ще в дитинстві, і вони завжди вказують на патологію. У дорослих «географічний язик» може спостерігатися на тлі нейротрофічних розладів та захворювань шлунково-кишкового тракту.
При блювоті та діареї також варто оцінити стан язика. Наявність нальоту у такому разі може свідчити про зневоднення організму, що вимагає термінових заходів.
Діагностика при наявності нальоту на язику
З проблемою потрібно спочатку звернутися до сімейного лікаря. Головне завдання діагностики — з'ясувати, чому язик вкрився нальотом. Для цього застосовують різні методи:
- Візуальний огляд. Лікар оцінює характер нальоту. Він звертає увагу на колір, текстуру, товщину та його місцеперебування.
- Збір анамнезу. Лікар може поставити низку питань по симптомах, способу життя, харчування, звички у догляді за порожниною рота і можливих медичних проблемах. Це може допомогти виявити причини та фактори ризику.
- Лабораторні дослідження. Залежно від своїх припущень лікар призначає загальний та біохімічний аналізи крові, на наявність хелікобактеру пілорі та ін.
- Обстеження вузькими спеціалістами. Залежно від підозр на конкретні захворювання або стан лікар може направити на додаткові консультації до інших фахівців (наприклад, до гастроентеролога, інфекціоніста, стоматолога або лора).
- Інструментальні методи. У деяких випадках можуть знадобитися додаткові дослідження (наприклад, ФГДС та УЗД органів черевної порожнини).
Тільки після того, як буде поставлено діагноз, лікар визначає, як прибрати плівку. Лікування має бути спрямоване на усунення першопричини.
Як позбутися білого нальоту на язику
Залежно від причинного чинника застосовують різноманітні методи терапії. План лікування складають у кожному випадку індивідуально. Він може включати:
- Підвищення якості гігієни ротової порожнини. Дворазове чищення зубів, використання зубної нитки та ополіскувача дозволяють зменшити кількість бактерій у порожнині рота. Застосування щітки для язика або спеціального скребка допоможе ефективніше очищати поверхню язика і, відповідно, позбутися як від фізіологічного нальоту, так і від скупчень патогенних бактерій.
- Дотримання дієти. Пацієнту можуть порекомендувати внести зміни до свого раціону: виключити жирну, смажену їжу, а також борошняне, солодке та гостре. Дієта коригується в залежності від виду захворювання ШКТ та стадії його розвитку.
- Медикаментозна терапія. Спрямовується на усунення основного захворювання. Наприклад, при інфекційному ураженні призначаються антибіотики чи противірусні препарати. За наявності джерела запалення в ротовій порожнині використовуються протизапальні засоби пом'якшувальної дії.
Не варто гаяти час і займатися самолікуванням. Навіть якщо вираженість симптомів знижується, це ще не означає, що проблема вирішена. Небажані прояви можуть бути просто замасковані. Тому при виявленні патологічного нальоту на язиці варто звернутися за допомогою до фахівця. Чим раніше почнеться лікування, тим воно буде швидшим і легшим.
Медичний центр «Візіум» пропонує свої послуги. У нас є все необхідне для розв'язання проблеми, пов'язаної з наявністю білого нальоту на язику: фахівці з великим досвідом роботи та найкраще обладнання для діагностики та лікування. Високий рівень сервісу порадує кожного пацієнта. Ми прагнемо забезпечити професійну та індивідуальну допомогу, щоб повернути вам здоров'я ротової порожнини та загальний добробут.