Зник голос: причини, симптоми, відновлення
запис на консультацію
UA / RU
Пошуковий запит не повинен бути коротшим за 4 символи
 • Київ
 • Блог
 • Зник голос: причини, симптоми, відновлення

Зник голос: причини, симптоми, відновлення

Голосова функція, бувши засобом професійної та суспільної комунікації, є дуже важливою для людини. При втраті голосу (афонії) виникає маса незручностей та труднощів у повсякденному житті. І хоча це не самостійне захворювання, а лише симптом, його не варто ігнорувати.

Голосова функція, бувши засобом професійної та суспільної комунікації, є дуже важливою для людини. При втраті голосу (афонії) виникає маса незручностей та труднощів у повсякденному житті. І хоча це не самостійне захворювання, а лише симптом, його не варто ігнорувати.

Хоча головну роль у формуванні звуків, що вимовляються людиною, виконують голосові зв'язки, все ж таки в голосоутворенні беруть участь усі органи верхніх дихальних шляхів. Поява такого симптому може нічого не означати, але іноді стати ознакою серйозної патології.

Симптоми втрати голосу

На щастя, повна відсутність голосового звучання (афонія), коли людина може лише говорити пошепки, спостерігається рідко, частіше зустрічається його часткова втрата (дисфонія) та захриплість. При цьому виникають такі ознаки:

 • відчуття сухості та пирхоти у горлі;
 • зміна тембру голосу з високим чи низьким його звучанням;
 • захриплість і осиплість;
 • дискомфорт через відчуття грудки у горлі;
 • швидко втома при напрузі зв'язок під час говоріння.

Проблема особливо поширена серед людей, які за своєю професійною діяльністю змушені часто напружувати голосові зв'язки, — це викладачі, екскурсоводи, вокалісти, диктори та інші. Однак якщо втрата голосу відбувається часто або спостерігається постійна захриплість, такий стан може бути ознакою серйозної патології ендокринного або онкологічного генезу.

Чому пропав голос

Порушення нормального говоріння може бути тимчасовим або тривалим, залежно від джерела проблеми. Найпоширеніші причини дисфонії:

 • вірусні або бактеріальні захворювання верхніх дихальних шляхів, що призводять до запалення голосових зв'язок;
 • травма гортані;
 • подразнення речовинами під час інгаляції;
 • рефлюкс шлункового вмісту;
 • надмірна напруга голосових зв'язок через крик, співи, тривалу розмову;
 • наявність поліпів, кіст або пухлини у горлі;
 • сильний стрес, емоційна перенапруга;
 • неврологічні розлади;
 • тривале куріння тютюну;
 • запальні захворювання гортані (ларингіт) або горлянки (фарингіт);
 • ендокринні порушення (хвороби щитоподібної залози);
 • алергічні реакції, що викликають набряк гортані та голосових зв'язок;
 • коливання гормонального фону у жінок під час менструації.

Респіраторні захворювання – найпоширеніша причина втрати голосу чи зміни його тембру. Хворі на ларингіт частіше відчувають сухість і пирхоту в горлі, внаслідок чого виникає осиплість. Відчуття присутності грудки в горлі та покашлювання, що особливо часто виникають при порушенні дієти, з'являються при ларингофарингеальному рефлюксі (одному з проявів гастроезофагеальної хвороби). Порушення змикання голосових зв'язок, поява осиплості викликане і появою доброякісних чи злоякісних новоутворень.

Особливо небезпечно, коли голос пропадає внаслідок алергічної реакції, яка може призвести до набряку Квінке та стенозу гортані, що перешкоджає проходженню повітря у дихальні шляхи. У цьому випадку необхідно негайно викликати швидку допомогу.

Причини осиплості голосу у дітей

Втрата голосу у дітей часто спричинена застудними захворюваннями, що проходять без ускладнень за наявності належного лікування, але іноді є сигналом розвитку серйозних патологічних станів – появи стороннього тіла або новоутворень, травми гортані. Як вчасно їх помітити та відрізнити? Голосова осиплість при ЛОР-захворюваннях посилюється поступово, а в присутності зірваних голосових зв'язок, стороннього тіла в дихальних шляхах, алергічні реакції симптоми з'являються миттєво: приступоподібний кашель, відчуття нестачі повітря, посиніння шкірних покривів. Такі новоутворення, як невеликі пухлини й папіломи, при розростанні здавлюють голосові зв'язки, викликаючи осиплість.

Гострі респіраторні захворювання, що супроводжуються нежитем і кашлем, можуть провокувати запальні процеси в гортані або горлі, позначаючи стан голосових зв'язок. При тонзиліті, ларингіті та фарингіті у дітей з'являється сильний біль у горлі, набряклість тканин, специфічний сухий кашель, що нагадує собачий гавкіт. У разі розвитку хибного крупа (гострого обструктивного ларингіту), що частіше зустрічається у дітей дошкільного віку, запалення горла призводить до звуження  просвіту. При цьому дихання дитини утруднюється і може з'явитися асфіксія (задушення), яка потребує негайної медичної допомоги. Ось чому навіть за «нешкідливої» застуди варто все ж таки звернутися до педіатра.

Дитяче перенапруження голосових зв'язок викликано недостатньо міцними голосовими складками. При гучному крику чи співі відбувається подовження гортанних складок, втрата ними еластичності та здатності стулятися при вібрації. Такий стан призводить до спазму голосових зв'язок, порушення артикуляції внаслідок спастичної афонії.

У підлітків причиною осиплості голосу є природні гормональні зміни, що впливають на голосоутворення. У такому разі відбувається витяг голосових складок, зниження тональності, перепади голосового звучання – від фальцету до баса. Цей процес може тривати протягом року. Поява хронічної осиплості спричинена тривалими інфекційно-запальними захворюваннями органів верхніх дихальних шляхів, інтенсивними заняттями вокалом, психічними розладами.

Що робити, коли зник голос

Насамперед слід прийти на прийом до отоларинголога. Під час первинного огляду лікар збере анамнез, шляхом пальпації перевірить лімфатичні вузли та присутність набряків. З метою виявлення вогнища запального процесу лікар огляне ротову та носову порожнину, проведе ларингоскопію, для уточнення діагнозу призначить інструментальні та лабораторні дослідження:

 • УЗД органів;
 • мазок ротової порожнини;
 • загальний аналіз крові;
 • рентген обстеження черепа.

Якщо виявлено ознаки супутніх захворювань, отоларинголог проконсультується зі спеціалістами суміжних спеціальностей, після чого поставить точний діагноз та призначить лікування.

За наявності постійного навантаження на голосові зв'язки слід звернутися до фоніатра – лікаря, який лікує порушення нормального функціонування голосового апарату. Він підбере індивідуальну медикаментозну терапію та надасть комплекс вправ, спрямованих на зміцнення та підтримку їхньої роботи.

Як відновити зниклий голос

Лікувальні заходи передбачають:

 • залишення голосових зв'язок у стані спокою, максимально обмежуючи спілкування;
 • рясне тепле пиття;
 • призначення місцевих антисептиків, антибіотиків, засобів, що пом'якшують слизову оболонку горла та знімають запалення (при діагностиці інфекційного захворювання);
 • гормональна терапія (у разі ендокринних порушень).

У київській клініці «Візіум» лікар-фоніатр із багаторічним лікарським досвідом проводить первинний огляд хворого, при необхідності призначить інструментальні та лабораторні дослідження, консервативне лікування із застосуванням медикаментозної терапії та фізіотерапевтичних процедур. При цьому для кожного пацієнта розробляється індивідуальний лікувальний протокол з урахуванням причини та тяжкості захворювання. Запис до фоніатра необхідний, якщо з'явилася захриплість або осиплість голосу, перед початком виголошення слів виникає потреба відкашлятися, відчувається грудка або біль у горлі, не вистачає дихання під час промовляння коротких фраз. Записатися на прийом до лікаря можна через форму на сайті клініки.

Список використаної літератури

 1. Радциг Є. Ю. Порушення голосу у дітей та підлітків та їх лікування гомеопатичним препаратом Гомеовокс. Педіатрія. 2009.
 2. Салдаєв К.А. Голос людини та її здоров'я. Молодий вчений. 2016. №1 (4).
 3. Gunjan Gupta, Kunal Mahajan. Acute Laryngitis. StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023.
Будь-ласка, оберіть мову